A Homo bodoensis nevet kapta a korszerű ember 500 ezer éve élt közvetlen elődje – jelentették be tudósok. A faj egyedei a középső pleisztocén földtörténeti időszakban éltek Afrikában. A bodoensis egy koponyára utal, amit az etiópiai Awash folyó medrében található Bodo D’ar régészeti lelőhelyen találtak. A szakértők alapján a fázis azért…
A kutyák a csecsemőkhöz hasonlóan fedezik fel a szóhatárokat
A kutyák agya az emberéhez hasonlóan különíti el a szavakat a permanens beszédfolyamban – derül ki az ELTE Etológia Tanszék munkatársainak a Current Biology című folyóiratban megjelent friss tanulmányából. Éber EEG és fMRI (funkcionális mágneses rezonanciavizsgálat) támogatásával a kutatóknak első alkalommal sikerült kimutatni, hogy egy embertől különféle emlős faj is…
Nyolcvan év után tért haza Szinyei elveszettnek hitt festménye
Nyolcvan év után került vissza Magyarországra Szinyei Merse Pál Vitorlás a Starnbergi-tavon című, korai festménye, amellyel a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) november 12-től várja az érdeklődőket, nagyarányú Szinyei-kiállításán találhatja szemben magát a nézők. Több mint harminc éve, 1990-ben nyílt utoljára átfogó Szinyei-kiállítás Budapesten, az MNG így a művész születésének a…
Egymilliárd forintból új kampusz jön létre Szarvason
Egymilliárd forintos fejlesztést és új kampuszt tervez 2022 végéig Szarvason a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) – tájékoztatta az intézmény a sajtó képviselőit. Az egyetem agronómiai, biológiai, ökológiai, talajtani és környezettudományi képzéseket indít Szarvason, azonfelül biztosítják a akadémiai kutatásokban való részvételt és a kutatás-fejlesztést – idézték közleményben Gyuricza Csaba rektort….
Névre szóló ülőhelyeket találtak a pergamoni amfiteátrumban
A társadalom elitjének névre szóló ülőhelyeit fedezték fel a törökországi Pergamon – ma Bergama – településének amfiteátrumában.