Idén életterünket az otthonunkra kellett korlátoznunk: ugyanabban a lakóhelyben kellett megoldanunk a testmozgást, a kikapcsolódást, a gyereknevelést és természetesen a munkát is. Utóbbi tekintetében mindent összevetve elmaradt az elindulás és a hazaérkezés érzése, ami a munkaidőnk határait teljesen elmosta. Az LG szakértői most öt hasznos tippet gyűjtöttek össze, melyek a segítségünkre lehetnek abban, hogy mentálisan és fizikailag is elkülönítsük otthoni irodánkat, és igazi inspiráló munkakörnyezetet alakítsunk ki otthon.
- Legyen egy kijelölt helye a munkának
Ha home office-ra kényszerültünk, a leglényegesebb, hogy ne a kanapén vagy az ágyban fekve próbáljunk jól teljesíteni, hanem jelöljünk ki egy konkrétan a munkára szánt helyet a lakóhelyben. Jelentős, hogy olyan környezetet alakítsunk ki, ami nyújt támogatást a koncentrálásban, inspirál és ami fizikailag is elkülönül a magánéletünktől. Ehhez nincs szükség külön dolgozószobára vagy nagyméretű lakóhelyre – elegendő egy kisebb íróasztal a nappaliban, melyet a önálló munkaállomásunknak nevezünk ki. Mindent összevetve kevésbé fog csábítani a konyha és a kanapé is, és a munka végeztével, az asztaltól felállva úgy érezhetjük ezt követően, hogy tényleg befejeztük az aznapi munkát.
- Tegyük személyessé otthoni irodánkat
Bár a házi irodánk el kell, hogy különüljön a magánéletünk másfajta színhelyeitől a lakóhelyben, csakhogy ajánlatos olyan munkaállomást kialakítanunk, amely tükrözi személyiségünket. Munka közben is tanácsos olyan tárgyakkal körülvennünk magunkat, melyek inspirálnak és kellemes hangulatot hoznak létre – ezáltal a munkához is több kedvünk lesz! Ha tehetjük, vonjuk be a természetet: üljünk közel az ablakhoz, hogy természetes fényforrásunk legyen, és néha pihentessük meg a szemünket a kinti fákon, madarakon. Ugyanígy természetközeli hangulatot adhat egy-két szál friss, vágott virág vagy egy cserepes növény az asztalon.
- Ergonomikus munkaállomás
Azért, hogy az otthoni munkaállomásunk előtt töltött idő kellemes és ergonomikus legyen, célravezető előtérbe állított figyelmet fordítanunk az ergonómiára. A legideálisabb eset az, mikor is külön megjelenítőnk és billentyűzetünk van, mert a gerincünknek az a legjobb, ha az elsődlegesen használt megjelenítőt szemmagasságban helyezzük el. Ha a legrugalmasabb megoldást keressük, válasszunk olyan kijelzőt – példának okáért az LG Ergo szériás kijelzőit – amely több irányban, kényelmesen mozgatható és forgatható, mindent összevetve konkrétan hasznos azok részére, akik egész napokat töltenek a képernyő előtt. A laptopok monitora jellemzően 12 és 17 hüvelyk közti, amíg a legelterjedtebb irodai kijelzők többnyire 24 és 27 hüvelyk közöttiek – az LG tippje, hogy otthonra egy legalább 27 hüvelykes, ergonomikus talppal büszkélkedhető modellt válasszunk a remek kényelemért.
- Rendszerezzünk
Azért, hogy az otthon töltött idő alatt feladataink ne távoli kötelességeknek tűnjenek, ajánlott lehet visszanyúlnunk a régi, jól bevált iskolai módszereinkhez. Egy parafa- vagy mágnestáblán rögtön kézzelfoghatóbbá válnak ezt követően a feladatok, mindemellett elvégzésük után még jobb érzés lesz kihúzni vagy letörölni őket. A legszámottevőbb információkat ezáltal nélküle láthatjuk magunk előtt, hogy jegyzetek, online meetingcsoportok vagy iratok közt kellene keresgélnünk – mindemellett egy ilyen rendszer sokkal inspirálóbb is lesz, amivel aztán hatékonyabbak lehetünk a munkában.
+1: Tartsunk szünetet
Jelentős, hogy félóránként-óránként keljünk fel a gép elől és mozgassuk meg magunkat, végezzünk egy-két tornagyakorlatot és tornáztassuk meg a szemünket is. Ha szerfelett belemerülnénk a munkába, állítsunk be a telefonunkon időzítőt, hogy rendszeresen figyelmeztessen a mozgásra és a folyadékpótlásra.